Pojďme prozkoumat, zda velikost židle má nějaký zásadní vliv při sezení.

Není židle jako židle

Nejdříve si objasníme, o jaké židli je v tomto článku řeč. Bavíme se zde o pracovní (kancelářské) židli, kterou většina z nás používá doma nebo v kanceláři pro déletrvající sezení u počítače. Někoho může zmást slovo “pracovní”, protože na svém PC třeba hraje jen hry, sleduje seriály nebo zprávy ve svém volném čase, kdy aktuálně nepracuje. Každopádně “pracovní židlí” zde budeme nazývat židli, na které sedíte u svého počítače po dobu více než 1h denně.

Konfekční velikost, hmotnost nebo výška?

Konfekční velikost lehce napovídá, jaký typ postavy máme. Není ale pro velikost správné židle vůbec rozhodující. Pro začátek postačí si jen objektivně přiznat zda máme ideální konfekční postavu, nebo jsme malí, velcí, štíhlí, plnoštíhlí popř. robustní. Základem výběru je spíše typ postavy nežli samotná hmotnost a výška. Existují ale další a důležitější kritéria pro správnou volbu velikosti vaší židle.

Hmotnost

Kvalitní pracovní ergonomické židle, zejména ty ve vyšší třídě s cenou 10 000-15 000 Kč, jsou většinou dostatečně odolné vůči hmotnosti uživatele. Nejkvalitnější židle mají zátěžové certifikáty od autorizovaných zkušebních ústavů a deklarují tak maximální hmotnost uživatele, kterou jsou židle schopné dlouhodobě zvládnout. Je nutné ale rozlišovat výrobcem doporučenou hmotnost uživatele a maximální konstrukční odolnost, která může být výrazně vyšší (až 200 kg). Obecně lze říci, že pokud hmotnost uživatele nepřekračuje limit cca 110 kg, většina kvalitnějších pracovních židlí to konstrukčně bez problémů ustojí.

Při hmotnosti uživatele překračující limit 110 kg je nutné věnovat konstrukčním parametrům a zátěži výrazně větší pozornost. Při hmotnosti 130 kg a výše již je zcela nezbytné hledat židli s vysokou statickou a dynamickou odolností, deklarovanou certifikáty od autorizované zkušebny. Je zřejmé, že s rostoucí váhou se bude pravděpodobně zvětšovat i velikost postavy, především výška a šířka. Velkou roli hraje také stabilita. Plastová síťová židle o váze 10 kg těžko zvládne potřebnou stabilitu pro 150 kg uživatele – i když reklama tvrdí že ano.

Párátko slona určitě neunese.

Výška postavy

Jednoduché pravidlo říká, že čím je postava výrazně vyšší nebo naopak nižší než průměr populace, tím bude hledání správné velikosti pracovní kancelářské židle složitější. Za průměr populace lze považovat výšku postavy mezi 165-185 cm. Problém u menších postav bude příliš dlouhý sed, šířka židle a výška opěradla. Pravděpodobný problém u vysokých postav bude nedostatečná hloubka sedu, malá výška opěry zad a nedostatečný rozsah nastavení důležitých funkcí jako bederní a hlavová podpěrka apod. Dynamické sezení se změnou těžiště vyžaduje správný rozsah protiváhy pro přítlak zádové opěry a to může představovat také značný problém u malých i velkých postav.

Některé reklamy tvrdí sebejistě, že jejich židle je vhodná pro výšku postavy 145-190 cm. Je to stejné, jako tvrdit, že existuje univerzální velikost S-XXL.

Šířka v ramenou a bocích

Šířka ramen představuje optimální šířku mezi područkami pro správné podepření. Širší ramena než boky charakterizují sportovní typ postavy. Pokud lze područky stranově vysunout (nastavení šířky) nepředstavuje to žádný problém. Užší ramena než boky ale znamenají větší komplikaci – sedák musí být dostatečně široký a područky pak budou příliš daleko od sebe. Tento nedostatek částečně kompenzuje funkce vytáčení nebo posuv područek blíže k tělu. Šířka židle má respektovat šířku postavy a je pro volbu správné velikosti pracovní židle velmi důležitá.

Délka končetin

Vysoká postava s dlouhými končetinami potřebuje delší sedák, vyšší opěru zad, vyšší výšku sedu a pozici područek více vzadu. Menší postava s kratšími končetinami potřebuje nižší, užší a kratší sed a menší výšku zádové opěry. Největší výzvu představují velmi vysocí a extrémně štíhlí uživatelé s extrémně dlouhými končetinami. Velmi častý problém je také nedostatečná síla přítlaku opěry zad (neboli protiváha) a nevyhovující poloha resp. rozsah nastavení podpůrných prvků (područky, bederní podpěra, hlavová opěrka apod.).

Vybrat zdravotní židli

 

Židle na míru

Není to stejné jako u krejčího, který vás změří a vyrobí vám sako přesně pro vás. Židle NA MÍRU ale přesto existují. Někteří špičkoví výrobci kvalitních zdravotních židlí pochopili potřebu nabízet židle vyvinuté specificky pro malé, střední a velké uživatele. Nečekejte ale tuto možnost u nejlevnějších židlí. Zejména v otázce ergonomické výbavy, zdravotní prevence, kvality zpracování a dlouhodobé udržitelnosti až 10 let i více zvažte velmi pečlivě svůj výběr nové židle. Sedět můžete i za relativně málo peněz. Otázka zní, za jak dlouho budete potřebovat novou židli. A také jaký bude přínos levného řešení pro dlouhodobou ochranu vašeho zdraví při každodenním sezení u počítače. Operace zad, bolestivé stavy a chronické problémy způsobené špatným sezením si určitě nikdo nepřeje. Investice do zdraví se vždycky vyplatí.

Správné nastavení

I pokud máte správnou velikost židle se všemi potřebnými ergonomickými funkcemi, pokud chcete sedět v pohodovém osobním komfortu je nezbytné si svou židli vždy individuálně nastavit. Při výběru své nové židle si proto vždy ověřte, zda má také dostatečný rozsah nastavení všech důležitých polohovacích funkcí. Rozhodně nesmí chybět nastavení hloubky a výšky sedu, výšky zádové  a bederní opěry, maximální rozsah polohování područek apod.

 

Prestižní zdravotní židle Therapia Energy+

Prémiová zdravotní židle Body+

Šetrná zdravotní židle Therapia Sense